Başkan Güney: “Samsun’un yeni imar alanlarına ihtiyacı var”

29 Ocak 2024
Başkan Güney: “Samsun’un yeni imar alanlarına ihtiyacı var”

Başkan Güney: "Samsun'un yeni imar alanlarına ihtiyacı var"

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER)’in Cumartesi Buluşmaları Programı adı altında düzenlediği, sektörel konuların, şehrin dinamiklerinin, ülke gündeminin ve diğer gündem maddelerinin ele alındığı buluşmaya bu hafta AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Doğan, AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse, Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek, İl Kadın Kolları Başkanı Rabia Bay Keser, İl Yönetim Kurulu üyeleri, dernek üyeleri ve misafirler katıldı.

 Yüksek katılımlı bir kahvaltı programı olarak gerçekleşen organizasyonda, SİMDER Dernek Başkanı Yunus Güney, AK Parti İl Başkanı Mehmet Köse ve AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Doğan konuşmalar gerçekleştirdi. SİMDER üyeleri ve misafirlerin sorularını yanıtlayan Halit Doğan, şehrin yönetimi konusunda önemli mesajlar verdi.

 27 Ocak Cumartesi günü gerçekleşen kahvaltı programında açılış konuşmasını yapan SİMDER Başkanı Yunus Güney, şehrin ve sektörün ihtiyaçlarına değindi. Yapı sektörünün temel ihtiyaçlarını ve karşılaştıkları genel sorunları özetleyerek anlatan Güney, bu sorunların müşterek yönetim anlayışıyla çok daha hızlı ve kalıcı şekilde çözülebileceğini belirtti. Samsun’un potansiyeline ve önündeki engellere değinen Güney, şehrin güney kısımlardaki alt yapı eksikliklerini ve bu bölgelerdeki imar planlamasında yapılması gereken iyileştirmeleri anlattı.

 Yoğun bir katılım ile gerçekleşen programda Güney, ilçe belediyelerinin yeterli imar alanı açmadığını ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Müşterek hareketin ve sektör profesyonellerinin karar aşamalarında daha etkili olması gerektiğini söyleyen Güney, sözlerini Halit Doğan’a başarılar dileyerek tamamladı.

 AK Parti Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Halit Doğan konuşmalarına Güney’i destekleyerek başladı ve şehrin yönetiminde sektör profesyonellerinin görüşlerini alarak, ilgili STK ve kuruluşların yönetimleriyle sık sık bir araya gelerek, vatandaşlarla daha sıkı bir iletişim halinde olarak daha katılımcı bir yönetim anlayışı sergileyeceğini belirtti.

 Önceki belediye başkanlarının yapmış olduğu önemli icraatlere de değinen Doğan, yapılmış olan önemli alt yapı yatırımlarının faydalarından bahsetti. SİMDER’ in bahsettiği ve talep ettiği konuları daha geniş kapsamlı ele almak için daha sıkı bir iletişim halinde olmasının önemine değindi. Şehir yapılanmasında SİMDER ile işbirliğinin arttırılmasına yönelik, müşterek projeler de geliştirilebileceğini vurguladı.

 Yönetimsel anlayışının her sektörün kendi uzmanlarıyla işbirliği içinde olarak ilerlemek olduğunu anlatan Halit Doğan, sağlık sektörüne, sağlık turizmine, doğa turizmine ve bu alanlardan nasıl bir yol izleyeceklerine dair örnekler verdi. Ayrıca Samsun’a düzenlenen uçuş sayılarının arttırılması için ve havalimanı terminalinin yenilenmesi için çalışmaları takip ettiğini belirtti.

Yeni istihdam oluşturma konusunda Çarşamba Belediye Başkanlığı süresince yaptığı çalışmalara değinen Halit Doğan, özelliklere gençlere yüksek teknoloji alanlarında da eğitimler verileceğinin sinyallerini verdi.

 Doğan ayrıca şehrin yapılanması ve altyapısının güçlendirilmesi konusunda SİMDER üyeleriyle kurulan Samsun Müteahhitleri Ortak Girişim Grubu İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. şirketi ile Büyükşehir Belediyesinin kuracağı bir şirket aracılığıyla birçok ortak projeyi hayata geçirebileceklerini belirterek bu alanda Samsun'un potansiyelini en iyi şekilde kullanarak şehre ekonomik ve sosyal katkılar sağlayacaklarını dile getirdi.

 Daha sonra katılımcıların sorularını yanıtlayan Halit Doğan, özellikle ulaşım ve trafik konularında yapılacak olan iyileştirmelerden bahsetti. Katılımcıların sorularına açıklıkla yanıt veren Doğan, süreçte yeni fikirlere de açık olduklarını, katılımcı bir yönetim anlayışının şehrin sorunlarını ve eksiklerini gidermede büyük fayda sağlayacağını belirtirken, gelişimin hızlanacağını ve uzun vadeli planların daha sağlıklı yapılacağını söyledi.

 Katılımcılardan gelen yapı planlamaları, imar yönetimi, kentsel dönüşüm projeleri, altyapı ve üstyapı planlamaları, belediyedeki evrak süreçlerinin hızlandırılması gibi soruları da yanıtlayan Halit Doğan, tüm süreçlerle ilgili araştırma ve geliştirme projelerinin olduğuna değindi.

 Program toplu fotoğraf çekimi ve selamlaşmanın ardından sona erdi.

 Haberlere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 https://www.gazetegercek.com.tr/baskan-guney-samsun-un-yeni-imar-alanlarina-ihtiyaci-var/130269/

 https://www.gazetearena.com/baskan-guney-samsun-un-yeni-imar-alanlarina-ihtiyaci-var/15821/

 https://www.samsunhaberx.com/baskan-guney-samsun-un-yeni-imar-alanlarina-ihtiyaci-var/69403/

 https://www.meydannet.com/haber/baskan-guney-samsunun-yeni-imar-alanlarina-ihtiyaci-var-111643.html

 https://www.gazetenizolsun.com/simder-in-konugu-baskan-adayi-halit-dogan-oldu/54839/

 https://www.haberturk.com/samsun-haberleri/33554835-simder-uyeleri-samsundaki-sehirlesme-vizyonu-hakkina-bir-araya-geldi

 https://samsunklashaber.net/siyaset/muteahhitler-yeni-imar-alanlari-istiyor/

 https://www.beyazgaste.com/simder-halit-dogan-i-agirladi/131714/

 https://www.hedefhalk.com/simder-baskani-yunus-guney-samsun-un-yeni-imar-alanlarina-ihtiyaci-var/1745104/

 https://www.haberexpres.com.tr/simder-sehirlesme-toplantisi-icin-bir-arada-102519h.htm

 https://www.haber61.net/bolgesel/simder-uyeleri-samsunda-sehirlesme-vizyonu-hakkina-bir-araya-geldi-h555613.html

 https://www.kapsamhaber.com/samsun-insaat-sektoru-liderlerinden-yeni-imar-alanlari-vurgusu/75267/

 https://www.kapsamhaber.com/samsun-insaatcilar-ve-muteahhitler-dernegi-nde-onemli-bulusma/75263/

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş