Başkan Güney: “Yapı İnşaat ve Müteahhitler Odası kurulmalıdır”

15 Nisan 2023
Başkan Güney: “Yapı İnşaat ve Müteahhitler Odası kurulmalıdır”

Başkan Güney: “Yapı İnşaat ve Müteahhitler Odası kurulmalıdır”

 Yapı inşaat ve müteahhitlik sektörünün bir platforma ihtiyaç duyduğunu belirten Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney, “Yapı inşaat ve müteahhit sektörüyle uğraşan iş insanlarının, müstakil bir odaya kavuşturulması gerekmektedir” dedi.

 Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği bir otelde düzenlediği iftar yemeği ile sektör paydaşı üyelerini bir araya getirdi. İftar programına katılan bütün katılımcılara teşekkür eden SİMDER Başkanı Yunus Güney, programda yaptığı konuşmada, bugüne kadar SİMDER çatısı altında bir araya gelerek geçen zaman diliminde yaptıkları çalışmalar hakkında kısa bir bilgi verdi.

 SİMDER üyelerinin esnaf odaları, ticaret odaları ve sanayi odalarında ayrı ayrı bulunmalarının çeşitli zorluklara neden olduğunu belirten Başkan Güney, “İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) olarak Türkiye çapında ilkesel bir duruş sergiliyoruz. Türkiye çapında bu dağınıklığı ortadan kaldıracak sektörü bir araya getirecek, toplayacak bir üst organizasyona ihtiyacımız var. Yapı inşaat ve müteahhit sektörünün bir arada bulunması, disipline edilmesi için apayrı bir formatı konuşmamız gerekiyor, TOBB çatısı altında Deniz Ticaret Odası, Sanayi Odası veya Ticaret Borsası benzeri Yapı İnşaat ve Müteahhitler Odası kurulmalıdır” diye konuştu.

 Güney, “Bugün ülkemizde yapı inşaat sektörünü düzenleyen bir mekanizma hâlihazırda yoktur. Kurulacak böyle bir organizasyon / oda müteahhitlerin ve sektörün tanımının yapılması, yasal düzenlemeye kavuşturulması açısından hem kamu yönetimi hem vatandaş açısından hem de sektör açısından olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır’’  ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaş