Başkan Yunus Güney: Yapı sektörü çok ciddi bir sınamadan geçiyor

Başkan Yunus Güney: Yapı sektörü çok ciddi bir sınamadan geçiyor

Samsun İnşaat Müteahhitleri Derneği (SİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Güney, “Yapı sektörünün ciddi bir sınamadan geçeceği bu yıl ve gelecek yıl için sektör olarak adımlarımızı dikkatli bir şekilde atmamız gerekiyor” dedi.

SİMDER tarafından gerçekleştirilen Cumartesi Sohbetleri Kahvaltı Programı’nın bu haftaki konuğu CHP Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cevat Öncü ve Atakum Belediye Başkan Adayı Serhat Türkel oldu.
Programda Samsun İnşaat Müteahhitleri Derneği (SİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Güney yapı sektöründe mevcut sıkıntılara dair tespitlerini dile getirerek sektör temsilcilerine uyarılarda bulundu.
Bu yıl ve gelecek yılın ekonomik anlamda zorlu geçeceğine dair değerlendirmeler yapan Yunus Güney, “ Projelerin yarım bırakılması, maliyetlerdeki aşırı artışlar ve kat karşılığı anlaşmaların getirdiği riskler sektörde ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Yapı sektörünün ciddi bir sınamadan geçeceği bu yıl ve gelecek yıl için sektör olarak adımlarımızı dikkati bir şekilde atmamız gerekiyor” İfadesinde bulundu.
Zorlu bir dönemden geçildiğini ve bu dönemde öz sermayenin korunması ve akıllı yatırımların yapılması gerektiğini belirten Güney, “Yapı sektörüyle ilgili sürekli uyarıyoruz, ancak bazı arkadaşlar hala bu yıl ve önümüzdeki yılın nasıl geçeceğinden habersiz davranıyorlar. Bu dönemde sermayenizi güçlendirin,  mümkün mertebe kredi limitlerinize dikkat ederek, bankaya olan, dışarıya olan borçlarınızı azaltın diye ben tekrar tüm arkadaşlarımıza hatırlatıyorum" şeklinde konuştu.
Programda Serhat Türkel ve Cevat Öncü ise şehircilik ve yapı sektörü açısından yaşanan sorunları ele aldı. Samsun ve Atakum'un karşı karşıya olduğu altyapı, planlama ve çevre düzenlemesi gibi konulardaki zorluklar gündeme geldi. Kentlerin sürdürülebilir gelişimi için yapılacak projelerin hayata geçirilmesi ve sektördeki paydaşlar arasında işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.
CHP Atakum Belediye Başkan Adayı Serhat Türkel, “Bir şehir planlanırken önce şehrin kendisi planlanır. Atakum'un bir kimliği olması için mücadele edeceğiz. Atakum'a turizm kenti denmesini sağlamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.
CHP Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Cevat Öncü ise, “İnşaat mühendisi olarak sektörün her noktasında bulundum. Yaşadığınız sıkıntıları bilirim. Bizler 31 Mart sonrası iş birliği içinde bu sorunların aşılmaya gayret edeceğiz" dedi.
Program, soru cevap bölümüyle devam etti. Ardından toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

Haber Linkleri 

https://www.gazetenizolsun.com/baskan-yunus-guney-yapi-sektoru-cok-ciddi-bir-sinamadan-geciyor/55273/

https://www.gazetearena.com/baskan-guney-yapi-sektoru-cok-ciddi-bir-sinamadan-geciyor/17677/

Sosyal Medyada Paylaş