BİNALARINIZ İÇİN TUĞLA SEÇİMİ

BİNALARINIZ İÇİN TUĞLA SEÇİMİ

 Yaptığınız binanın kaliteli, konforlu ve yıllarca sağlam  kalmasını istiyorsanız ilk önce binanızın taşıyıcı sistemini belirlemelisiniz.

 Ø      Binanızı taşıyıcı kolanlar üzerinde yükseltmeyi planlıyorsanız yatay delikli ( T.S

 4563 ) ve düşey delikli ( T.S 4377 ) tuğla kullanabilirsiniz.

 Ø       Binanızın yükünü bina dışındaki duvarlara taşıtmayı düşünüyorsanız      T S  705’ e

 uygun taşıyıcı tuğlalar kullanabilirsiniz. 1991 tarihli Bayındırlık Bakanlığı tebliği uyarınca yığma binalarda sadece T S 705’ e uygun tuğlalar kullanılmalıdır.

 Ø       Tuğla seçerken binanızın yüksekliğini göz önünde bulundurmalısınız. Binanızın yükseldikçe birim ağırlığı düşük tuğlalar kullanmalısınız.

 Ø      Bulunduğunuz yer deprem bölgesi ise depremden korunmanın en güvenli ve ekonomik yolu binalarınızın yüksekliğinin az olmasını ( iki veya üç kat) ve taşıyıcı  özelliği olan tuğlalar kullanmanızı öneririz.

 Ø      Binanızın yüksekliği üç ile yedi kat arasında ise  T S 4377’ e uygun düşey delikli hafif tuğlalar kullanmanızı öneririz.

 Ø      Binanızın kat sayısı yediden fazla ise birim ağırlığı az olan T S 4563’e uygun yatay delikli hafif tuğla kullana bilirsiniz.

 Ø      Binanızın yüksekliğini belirledikten sonra, binanızı yapacağınız bölgenin iklim koşullarına göre tuğla seçmelisiniz. Binanız için bir ısı yalıtım projeniz varsa bu durum dikkate alınmıştır. Isı yalıtım projeniz yoksa, ısı yalıtımı yapmalın en ekonomik ve kolay yolu T S 4377’ ye uygun  W sınıfı izolasyon tuğlası kullanmanızı öneririz.

 Ø      Binanızın kat döşemeleri için projenize uygun ASMOLEN  tuğlalar kullanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş