CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'ndan ortak akıl vurgusu: 'Kararlar birlikte alınmalı'

02 Şubat 2023
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu'ndan ortak akıl vurgusu: 'Kararlar birlikte alınmalı'

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nu ağırladı. Hancıoğlu, "Siz bir şehri güzelleştiriyorsunuz. Yeni imkanlar sunuyorsunuz ama bir şehirde kararlar alınırken imar planları yapılırken yerel yönetimlerce sizlerden yeterince faydalanılmıyor" dedi.


BİR AN ÖNCE UYGULANMALI
Yapı sektörüne ilişkin yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin dile getirildiği buluşmada, SİMDER Başkanı Yunus Güney, Milletvekili Hancıoğlu’ndan da sorunları mecliste dile getirmesini istedi. Enflasyon muhasebesinin hükümetin açıkladığı Yeni Evim Konut Kampanyası’yla birlikte sektör için elzem hale geldiğini ve bir an önce uygulamaya konulması gerektiğini söyleyen Başkan Güney, “Yapı sektöründe ürettiğiniz ürünü, yeniden değerlemeye tabi tutamazsınız deniyor. Bu nedir dükkandır, dairedir. Enflasyon muhasebesini uygulayamazsınız deniyor. Bu sana 3 TL’ye mal olduysa 10 yıl sonra da 3 TL deniyor. Bu şekilde çalışma şansımız satış yapma şansımız yok. Enflasyon muhasebesi bizler için çok önemli bir konu. Son çıkan Yeni Evim Konut Kampanyası’yla daha da değerli hale geldi. Çünkü enflasyon muhasebesi yapılmadan 0.69'dan kredi verilmesi ve müteahhittin bu faiz oranı üzerinden fatura kesmesi mümkün değil” diye konuştu.

FİKİR BİRLİĞİ OLMALI
Bir şehrin yapılanmasında belediyelerin ilgili kurumlarla ve derneklerle istişareler yaparak kararlar almasının önemine değinen Hancıoğlu, “Sizlerin müteahhitlik faaliyetlerinizde ve bu dernek çatısı altında yapmış olduğunuz işler çok kıymetli. Siz bir şehri güzelleştiriyorsunuz. Yeni imkanlar sunuyorsunuz ama bir şehirde kararlar alınırken imar planları yapılırken yerel yönetimlerce sizlerden yeterince faydalanılmıyor. Kurum olarak sizlerle bir fikir birliği yapılsa yeni imar arsaları açılır, şehir için daha iyi bir güzelleştirme olur” sözlerine yer verdi. Soru cevap bölümüyle tamamlanan ziyarete CHP Atakum İlçe Başkanı Turgay Özçelik, Atakum Kadın Kolları Başkanı Emine Kandemir ve Atakum Gençlik Kolları Başkanı Diyar Dağ, dernek üyesi sektör paydaşları ve misafirler katıldı.

Kaynak : Gazete Gerçek

Sosyal Medyada Paylaş