Dev konut kampanyası sektörden takdir topladı

09 Ocak 2023
Dev konut kampanyası sektörden takdir topladı

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney, Yeni Evim Kampanyası'nın sektöre canlılık getireceğini söyledi.
Hükümetin açıkladığı Yeni Evim Kampanyası'nın sektöre canlılık getireceğini dile getiren Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney sektörün en büyük sorunlarından biri olan enflasyon muhasebesinin de bir an önce getirilmesi gerektiğini belirtti.

SİMDER Cumartesi Sohbetleri Kahvaltı Programı bu hafta AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, AK Parti Atakum İlçe Başkanı Abdulkadir Köstek ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Samsun İl Müdürü Ömer Bolat'ı konuk etti. SİMDER Başkanı Yunus Güney ve Orhan Kırcalı programda dernek üyesi sektör paydaşları ve misafirlere hitap etti.

"Ciddi derecede takdir etmek gerekiyor"

Başkan Güney konuşmasında hükümetin açıkladığı Yeni Evim Kampanyası'nı takdirle karşıladıklarını belirterek, "Uzun zamandan beri beklediğimiz bir çalışmaydı. Sektör olarak bizleri son derece memnun etmiştir. Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız ve emeği geçen yetkililere teşekkür ediyoruz. Hem konut üreticilerine hem de konut almak isteyen kişilere son derece kolaylaştırıcı hükümler getirmesinden ötürü ciddi derecede takdir etmek gerekiyor. Daha önce biliyorsunuz maksimum 10 yıldı. İlk kez bu kadar uzun vadeli, 15 yıla yayılan bir kredi sözleşmesi çıkıyor. Sektörde bir endişe hakimdi. Bu uzun vadeli krediyle piyasanın önemli ölçüde rahatlayacağını düşünüyoruz" dedi.

"Enflasyon muhasebesi de getirilmeli"

Sektörün en büyük sorunlarından birisi olan enflasyon muhasebesinin de bir an önce getirilmesi gerektiğini söyleyen Başkan Güney, 2 yıl önce başlanan bir projenin maliyetinin günümüz şartlarında hesaplanarak, vergilendirmesinin güncel maliyetler ile yapılması gerektiğini dile getirdi. Vekil Kırcalı nezdinde hükümetten bu konuya da eğilmelerini isteyen Güney, "Bizim sektörümüzde bir ürünü 2-3 yılda üretiyorsunuz. Ama 3 yıl sonra ürettiğinizi satarken, 3 yıl önceki fiyatlardan vergilendiriliyor. Bu durum enflasyondan ötürü sıkıntı yaratıyor. Yüzde 20 kar ediyorsak, yüzde 150 kar olarak görünüyor. Bunun altından kalkmak mümkün değil. Yeni çıkacak bir yasayla konut satışlarında ekspertiz zorunluluğu getirilecek. Özellikle rica ediyoruz bu yasayla birlikte enflasyon muhasebesini de getirin ki reel fiyattan değerlendirilebilelim. Bu da enflasyon muhasebesini gerektirir. Enflasyon muhasebesi gelmeden ekspertiz uygulamasına geçersek bu sektör için tabiri caizse fecaat olur" diye konuştu.

"Samsun'a katma değer katanlar sizlersiniz"

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı da konuşmasında hükümet olarak bugüne kadar yaptıkları proje ve yatırılmalarla ilgili bilgi vererek, özellikle istihdamın çok önemli olduğunu dile getirdi.

Orhan Kırcalı, " Samsunumuzda birlik beraberlik örneğini gösteren nadir sivil toplum örgütlerinden bir tanesisiniz. Bende 1 yıldır sizleri gerek sosyal medya ve gerekse basında yakinen takip ediyorum. Yapmış olduğunu faaliyet açısından da Samsun'a katma değer katanlar sizlersiniz. Bizim ortak sevdamız olan Samsunumuza değer katan taş üstüne taş koyan her bir hemşehrimizin başımızın üstünde yeri vardır" şeklinde konuştu.

"Yerli ve milli ekonomi politikasıyla üretiyoruz"

Yerli ve milli ekonomi politikasına değinen Milletvekili Kırcalı, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde yatırım, üretim, istihdam ve büyümeyi sağladık. Yıllarca biz de toplumun içinde yaşayan birisi olarak hep şununla karşılaştık: Faiz artırdık dövizi düşürdük. Bir süre sonra yine döviz yükselmeye başladı. Yine faiz artırdık dövizi düşürdük. Bu sarmal devam etti. Baktık ki sonu yok. Faizin olduğu bir ekonomide yatırım yapılması mümkün değil. Bir iş adamı faizden kazanmış olduğu rakamla, ekonomik bir faaliyetten daha fazla gelir elde ediyorsa, yatırım yapmakta çekinceli davranıyor. Faize yatırıyor. Artık şu andaki başlattığımız yerli ve milli ekonomi politikası çerçevesinde biz üretiyoruz. Şu anda Türkiye Cumhuriyet Devleti dünyada üreten nadir ülkelerden bir tanesi. İhracatımız son zamanların en büyük rekorlarının üzerine her gün rekorlar kırıyor. Samsun'da en büyük ihracat rekorları kıran illerden bir tanesi. Yatırım ve üretimle istihdamı da bu şekilde çözmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Enflasyon muhasebesine ilişkin konuyla daha öncede karşılaştığını ve bu konuda bir rapor sunacağını söyleyen Kırcalı, SİMDER üyelerinin dile getirdiği sektör içindeki sorunları ve talepleri not alarak gerekli mercilere ileterek takipçisi olacaklarını ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaş