Kalıp ustasının maaşı mühendisi geçti.

Kalıp ustasının maaşı mühendisi geçti.

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney, yapı sektörünün nitelikli ara eleman bulma konusunda yaşadığı sıkıntıya dikkat çekerek, "Sıvacı, boyacı ve kalıp ustası gibi mavi yakalıların maaşı, mühendis gibi beyaz yakalıların maaşını geçti. Herkes üniversite mezunu olmak istiyor ancak iş sahibi olmak istemiyor. Piyasada üniversite mezunu işsizler dolaşıyor" dedi

İnşaat sektöründe kalifiye eleman sıkıntısı gün geçtikçe büyüyor. Yapı sektöründe nitelikli eleman sıvacı, boyacı, kalıp ustasının günlük yevmiyesi bin 500 ile 2 bin lira arasında değişiyor. Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney, mavi yaka (vasıflı vasıfsız işçi) maaşlarının beyaz yaka (yönetsel veya idari işler yapan kişi) maaşlarını geçtiğini söyledi.MAVİ YAKA MAAŞI BEYAZ YAKAYI GEÇTİTürkiye genelinde nitelikli işçi bulma konusunda ciddi anlamda zorlandıklarını ifade eden SİMDER Başkanı Yunus Güney, "Samsun'da ve Türkiye'nin genelinde ara eleman sorunu var. Nitelikli işçilerin önemli bir kısmı deprem bölgesinde çalışıyor. Diğer bir kısım da yurt dışındaki ücretler Türkiye'ye oranla hayli yüksek olduğu için yurt dışına gitmeye başladı. Dolayısıyla Türkiye'de yapı sektöründe nitelikli eleman bulamama krizine doğru yol alıyor. Bunu nasıl engelleyebiliriz? Politika yapıcılar ve idareciler, herkesin üniversite mezunu olmak zorunda olmadığı bir gelecek planıyla bu sorunu çözüm getirebilir." diye konuştu. 

GÜNLÜK İŞÇİ ÜCRETİ 2 BİN LİRAYI GÖRDÜYunus Güney, Samsun'daki işçi ücretlerinin günlük 2 bin liraya dayandığını belirterek, "Şu anda nitelikli ara eleman ücretleri, mühendis ücretlerini geçti. Kendi işyerimden örnek verirsem, yanımda çalışan boyacılar kadrolu çalışan mühendislerden daha yüksek ücret alıyor. Mavi yakalı bir işçi, beyaz yakalılardan daha yüksek maaş alır konuma geldi. Özellikle kalıp ustası, boyacı, sıvacı gibi ara eleman ücretleri mühendislerin ücretlerini geçti. İnşaatlarda bin 500 ila 2000 lira bandında günlük ücretler mevcut. Ara eleman sıkıntısı böyle devam ederse, bu sorun daha da büyüyecek ve ciddi bir krize doğru yol alacak" şeklinde konuştu.HERKES DİPLOMA İSTİYOR Eğitim sisteminde değişime gidilmesi gerekliliğine dikkat çeken SİMDER Başkanı Güney, "Kariyeri sadece okul ve diploma ile olmuyor. Sıvacı, boyacı, kalıp ve doğalgaz ustası bunlar ciddi anlamda aranılan iş gücü. Bu kişiler nitelikli iş gücü olarak kendi mesleklerinde usta olmuşlar. Talep gören insan durumundalar. Sadece Türkiye'de değil. Bir ay önce Avrupa'da bulunurken, arkadaşım evindeki su tesisatı bakımı için 1 hafta sonraya randevu alabildi. Hükümetin süratle eski meslek liselerine tekrar hayata geçirmesi, canlandırması gerekir. Bu sorun 40 yıllık bir sorun. 12 Eylül Askeri rejiminin meslek liselerini kapatması, yetkisizleştirmesi ve önemsizleştirmesiyle ortaya çıkan bir sorun. Herkes üniversite mezunu olmak istiyor ancak iş sahibi olmak istemiyor. Piyasada üniversite mezunu işsizler dolaşıyor" diye konuştu.

Haber Linki : 

https://www.gazetegercek.com.tr/kalip-ustasinin-maasi-muhendisi-gecti/131378/

 Ersin SARIALİOĞLU

Sosyal Medyada Paylaş