SİMDER BAŞKANI GÜNEY AÇIKLADI: Zincirleme iflaslar geliyor

SİMDER BAŞKANI GÜNEY AÇIKLADI: Zincirleme iflaslar geliyor

SİMDER BAŞKANI GÜNEY AÇIKLADI: Zincirleme iflaslar geliyor

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney, inşaat ve yapı sektöründe zincirleme iflaslar yaşanacağını açıklayarak, "Samsun'da şu an iflas eden birçok kişi var" dedi.

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği Başkanı Yunusu Güney, inşaat sektörünün ciddi bir dar boğazda olduğunu ve iflasların başladığını söyledi.

BİRÇOK İFLAS VAR

Samsun'da çok sayıda iş adamının şu an iflas ettiğini, büyük bir kısmının da henüz iflasını bildirmediğini kaydeden SİMDER Başkanı Güney, Gazete Gerçek'e yaptığı açıklamada, "Samsun'da konut satışında yüzde 60'a yakın düşüş var. Bu oranın önümüzdeki aydan sonra yüzde 70'e çıkma ihtimali var. Bankalar konut kredisi ve müteahhitlere proje kredisi vermiyor. Bu nedenle konut satışı olmadığı için kiralarda da artış yaşanıyor. Projesini bitiremeyen müteahhit verdiği sözleri yerine getiremeyecek. İnşaat sektörü aynı zamanda yapı sektörü ile de bağlantılı. Dolayısı ile hem inşaat hem de yapı sektöründe zincirleme iflasların yaşanacağını düşünüyoruz. Zaten Samsun'da şu an birçok iflas var. Bu iflasları önümüzde ki yıllarda ancak görebileceğiz. Durum şuan hiç iç açıcı değil" dedi.

KREDİLER ACİL AÇILMALI

Kira artışlarının alınan yasal düzenlemelerle durdurulamayacağını bunun önüne ancak konut sektörünün canlandırılması ve desteklenmesi ile geçilebileceğini kaydeden Yunus Güney, hükümetin biran evvel konut kredilerini açması ve müteahhitlere de proje kredilerinin verilmesini sağlaması gerektiğine dikkati çekti.

DURUM İÇ AÇICI DEĞİL

Samsun'da inşaat sektöründe bulunan çok sayıda işadamının iflas ettiğini büyük bir kısmının da henüz iflas bildiriminde bulunmadığına dikkati çeken Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği Başkanı Güney, şu açıklamalarda bulundu: "Bankalar kredi vermiyor. Konut satışının olmaması kiraların artmasına neden oldu. Ülkede konut açığı var. Bu konut açığının kapanması için konut sektörünün canlanması lazım. Konut kredisi yüksek ama konut kredisi veren de banka yok. Bu bilinçli bir tercih midir? Yoksa ülkenin içinde bulunduğu dar boğazdan gelen bir tercih midir bilemiyoruz. Konut sektöründe durum hiç iç açıcı görünmüyor. Bu darboğazın artacağına ve iflasların yaşanacağını düşünüyoruz. Zincirleme bir iflas yaşanacak gibi görünüyor. Sadece müteahhitler değil, yapı sektörünün tüm bileşenlerinde, malzemecisinden, tedarikçilerde kadar zincirleme iflaslar yaşanabileceğini düşünüyoruz. Hükümetin biran önce konut kredi oranları yüksekte olsa kredilerin açılmasını sağlaması gerekiyor. Zorda kalan müteahhitlere proje tamamlama kredileri verilmesi gerekiyor. Samsunda şu an iflas eden birçok kişi var. Bu iflasları ancak iki yıl sonra duyarsınız. Bunu gelecekte daha iyi göreceğiz. Şu an iflasını bildirmeyen birçok işadamı var." diye açıklamada bulundu.

https://www.gazetegercek.com.tr/simder-baskani-guney-acikladi-zincirleme-iflaslar-geliyor/118559/

Sosyal Medyada Paylaş