SİMDER Başkanı Güney'den müteahhitlere uyarı! Kriz 2024'de de devam edecek

SİMDER Başkanı Güney'den müteahhitlere uyarı! Kriz 2024'de de devam edecek

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney, Türkiye'de giderek artan konut krizinin evlerin boyutlarının küçülmesine yol açtığını söyledi.

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği'nin (SİMDER) düzenlediği, Cumartesi Buluşmaları Kahvaltı Programı'nda konut krizi ve inşaat sektörünün geleceği üzerine konuşuldu. Katılımcılara önemli açıklamalarda bulunan SİMDER Başkanı Yunus Güney, sektörün ayakta kalabilmek için daha küçük ve işlevli konutlara yönelmesini doğru bulduklarını ve tavsiye ettiklerini belirtti.

Başkan Güney, inşaat sektörünün yaşadığı güçlüklerin 2024 yılında da artarak devam edeceğini belirterek, özellikle finansal anlamda zor bir dönem yaşandığına dikkat çekti. Konut krizinin giderek arttığını vurgulayan Başkan Güney, inşaat sektörünün bu zor dönemde radikal önlemler alınması gerektiğini ifade etti.

“Minimalist konutlar yapmaya gidin”

Başkan Güney, konuşmasında şu noktalara değindi: "Ülkemiz mali anlamda zor bir süreçten geçmekte. Bu süreç tüm sektörlere olduğu gibi yapı sektörüne de güç anlar yaşatıyor. Yapı sektöründeki daralma gün geçtikçe daha da hızlanıyor. Bu anlamda, üyelerimiz yer yer bizi arayıp ne yapabileceklerini soruyorlar. Bizim herkese tavsiyemiz şudur ve kendimiz de aynı şeyi yapıyoruz: Daha önce de söylediğim gibi, artık konutlarınızı küçültün, minimize edin. Minimalist konutlar yapmaya gidin. İşlevsel, daha fonksiyonel, daha küçük, daha az yer kaplayan konutlar yapmaya yönelin. Metrekareleri çok efektif kullanın. Boş metrekare bırakmayın"

"Öz sermayeyi geliştirin gereksiz harcamalardan kaçının”

Başkan Yunus Güney ayrıca, konut yapım maliyetlerinde büyük artışlar yaşandığını fakat konuttaki finansal problemleri daha fazla artıracağı için bunu güncel konut fiyatlarına büyük oranda yansıtmadıklarını belirtti. Yunus Güney ayrıca, sektörün toparlanmasının 2025 – 2026 yıllarını bulabileceğini belirterek, sektördeki paydaşlara öz sermayelerini geliştirmeleri, dikkatli olmaları ve gereksiz harcamalardan kaçınmaları çağrısında bulundu. Güney, merkezi hükümetin yakın gelecekte yeni bir konut kredi kampanyası daha başlatmasını beklediklerini belirtti.

Konuşma sonrası programın bu haftaki konukları Marshall Boya Satış Sonrası Destek Direktörü Selçuk Karamuk, Satış Sonrası Destek Temsilcisi Caner Sağlam ve Bölge Satış Sorumluları İhsan Bölükbaş ile İbrahim Durak, dernek üyelerine kendi sektörlerindeki güncel gelişmeleri paylaştı. İç-dış cephe boyaları, ahşap-metal boyaları, yalıtım sistemleri ve yeni nesil çözüm ürünlerinin uygulamaları, kullanım alanları ve maliyet analizleri ile ilgili üyelere seminer verildi.

Karşılıklı soru cevap faslından sonra toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.

Haber Linkleri: 

https://www.beyazgaste.com/konutta-kriz-suruyor-evlerin-boyutu-kuculuyor/130629/

https://www.kapsamhaber.com/simder-acikliyor-konutta-kriz-suruyor-evlerin-boyutu-kuculuyor/73809/

https://www.samsuntv.com.tr/haber/simder-baskani-guney-konutta-kriz-suruyor-2398

https://www.samsunkenthaber.com.tr/simder-baskani-guney-den-muteahhitlere-uyari-kriz-2024-de-de-devam-edecek/15954/

https://www.gazetenizolsun.com/simder-konutta-kriz-suruyor-evlerin-boyutu-kuculuyor/53685/

https://www.meydannet.com/haber/samsun-insaatcilar-ve-muteahhitler-dernegi-konutta-kriz-suruyor-evlerin-boyutu-kuculuyor-107505.html

Konutta Kriz Sürüyor Evlerin Boyutu Küçülüyor | Kalem Medya Haber | Objektif Haberciliğin AdresiSosyal Medyada Paylaş