SİMDER Başkanı Yunus Güney: “Hükümetin ilk işi konut piyasasındaki sıkışıklığı çözmek olmalı”

SİMDER Başkanı Yunus Güney: “Hükümetin ilk işi konut piyasasındaki sıkışıklığı çözmek olmalı”

Başkan Güney: “Hükümetin ilk işi konut piyasasındaki sıkışıklığı çözmek olmalı”

Samsun İnşaatçılar ve Müteahhitler Derneği (SİMDER) Başkanı Yunus Güney 28 Mayıs seçimleri sonrası kurulan hükümetin ilk işinin konut piyasasındaki sıkışıklığa çare bulmak olması gerektiğini söyledi.

SİMDER tarafından gerçekleştirilen Cumartesi Sohbetleri Kahvaltı Programı’nın bu haftaki konuğu Yasham Duvar Kağıtları A.Ş. Türkiye Satış Müdürü Mesut Aksu, Kalite Sorumlusu Talha Altıngöz, Karadeniz Bölge Sorumlusu Oğuz Kurt ve Köksal Kardeşler İnş. Malzm. Ltd. Şti. ortaklarından İsmail Hakkı Köksal oldu. Dernek üyeleri ve misafirlerle yapılan kahvaltı sonrası SİMDER Başkanı Yunus Güney bir konuşma yaptı.

“Sektörde ciddi gerileme var sıkışıklığa çare bulunmalı”

Düzenlenen buluşmada seçimler sonucu kurulan yeni hükümeti tebrik eden Başkan Güney dikkatleri yapı sektörüne çekti. Hükümetin ilk iş olarak konut piyasasındaki sıkışıklığa çare bulması gerektiğini belirten Güney, “Yeni hükümet kurulmasıyla piyasaları tedirgin eden rahatsızlık kısmi olarak sona erer diye düşünüyorum. Bunun dışında sektör olarak belki de son yılların en zor dönemini geçiriyoruz. Geçen yıla göre bu yıl Türkiye genelinde satışlar yüzde 36 seviyesinde azaldı. Samsun için de keza böyle. Ocak ayında itibaren satışların düşüşü başlamış. Şubat ayında yüzde 20, Mart ayında yüzde 30, Nisan ayında Samsun’da yüzde 37 satışlarda gerileme var. Bu gerileme ilk el satışlarda yaşanıyor. Dolayısıyla sektörde üretici durumda olan bizler ciddi anlamda zorlanmaya başladık. Geldiğimiz noktada piyasada ciddi konut sıkışıklığı başlayacak. Dolayısıyla yeni kurulan hükümetten beklentimiz de yapı sektörünü ilk iş olarak öncelemesidir” dedi.

“Üretimin azalması kiraların artması demektir”

Hükümetten ve yerel idarecilerden yapı sektörünün önünü açacak çalışmalar beklediklerini dile getiren Güney, “Geldiğimiz durumda satışlardaki gerileme sonrası herkes öz sermayesinden harcamaya başladı. Bunun neticesinde yer yer muhtemelen iflaslar yaşanacak. Bunu üretimin azalması takip edecek. Üretimin azalması demek kiraların artması demektir. Dikkat ediyorsanız 1+1’lerin kiraları Samsun’da 5-6 bin liralara çıktı. Konut üretip satamayacağımız bir durumda bu kiralar daha da artacaktır. Zaman zaman gündeme getirilen, kira artışlarına bir sınır koymanın da buna kalıcı bir çözüm olmayacağını düşünüyorum. Bunun çözümü konut üreticilerine gerekli imkanı sağlamaktan geçer. Dolayısıyla konut üretiminin önünün açılabilmesi için gerek merkezi hükümete gerekse yerel idarecilere çok ciddi sorumluluklar düşüyor” diye konuştu.

  Ardından bu hafta konuk olan katılımcılar temsil ettikleri Yasham Duvar Kağıtları firması ve ürünleri hakkında SİMDER üyelerine bilgiler verdi.

  Dernek toplantı salonunda devam eden programda, “YASHAM Duvar Kağıtları'nın 2013 yılında İstanbul'da temellerinin atıldığı ve üretimlerini Kocaeli’nde gerçekleştirdiği belirtildi. 42 bin 500 metrekare kapalı alan ile Türkiye'nin en büyük duvar kağıdı üretim noktasına sahip olan firmanın ilk günden bu yana 'çevreye dost, doğaya dost' bir anlayışı önde tuttuğu ve ev içi dekorasyona farklı bir soluk kattığı belirtildi. Tüm dünyanın en zevkli duvar kağıdı tasarımcılarının yarattığı desenleri son teknoloji kullanılan üretimle bir araya getiren firmanın estetik ve kaliteli duvar kağıtlarıyla geniş bir üretim yelpazesine sahip olduğu dile getirildi.

Haber linkeri: 

Müteahhitler: “Son Yılların En Zor Dönemi, Iflaslar Yaşanabilir” - Samsun (iha.com.tr)

Müteahhitler: “Son yılların en zor dönemi, iflaslar yaşanabilir” (yalovadabugun.com)

Müteahhitler: “Son yılların en zor dönemi, iflaslar yaşanabilir” - En Güncel Rize Haberleri Güncel53'de (guncel53.com)

Müteahhitler: “Son yılların en zor dönemi, iflaslar yaşanabilir” - Mardin Haber Gazetesi

Müteahhitler: “Son yılların en zor dönemi, iflaslar yaşanabilir”  - Genel - Turgutlu Yankı (turgutluyanki.com)

Müteahhitler: “Son yılların en zor dönemi, iflaslar yaşanabilir”- Haber Anlık (haberanlik.com.tr)

https://www.samsungazetesi.com/simder-baskani-yunus-guney-son-yillarin-en-zor-donemini-yasiyoruz

https://www.hedefhalk.com/simder-baskani-yunus-guney-insaat-sektoru-iflasin-esiginde/1723674/Hedef%20Halk

https://www.gazetegercek.com.tr/muteahhitler-son-yillarin-en-zor-donemi-iflaslar-yasanabilir/115855//

https://haymanagazetesi.org/haber/15256082/muteahhitler-icin-zor-donem-basliyor-muteahhitler-iflasin-esiginde

https://www.tokathaber.com.tr/muteahhitler-son-yillarin-en-zor-donemi-iflaslar-yasanabilir/31000/

https://www.memleket.com.tr/muteahhitler-son-yillarin-en-zor-donemi-iflaslar-yasanabilir-2239461h.htm

https://www.orduolay.com/haber/15255906/muteahhitler-son-yillarin-en-zor-donemi-iflaslar-yasanabilir

https://www.haberler.com/ekonomi/samsun-da-insaat-sektoru-zor-gunler-yasiyor-15991981-haberi/?ref=amp_more

https://beyazgazete.com/haber/2023/6/3/muteahhitler-aciklamasi-son-yillarin-en-zor-donemi-iflaslar-yasanabilir-6809213.html

https://www.gazetenizolsun.com/baskan-guney-konut-piyasasindaki-sikisiklik-cozulmeli/52534/

https://www.meydannet.com/haber/baskan-guney-hukumetin-ilk-isi-konut-piyasasindaki-sikisikligi-cozmek-olmali-102560.html

https://www.kapsamhaber.com/guney-hukumet-yapi-sektorunu-oncelikli-olarak-ele-almali/72485/

https://www.samsunhaberx.com/ekonomi/simder-baskani-guneyden-hukumete-cagri-67440.html

Sosyal Medyada Paylaş