MÜTEAHHİT YETKİ BELGESİ SINIFLARI NELERDİR?

Yetki Belgesi Sınıfları Nelerdir?

A Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Firma, son 15 yılda tek sözleşmede 90 milyon liralık iş yapmış olmalıdır. Bu sınıftaki müteahhit istediği metrekarede alana inşaat yapma hakkına sahip olmaktadır.

B Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Son 15 yılda tek seferde 65 milyon liralık iş ve tek sözleşmede 32 bin 500 metrekare alana inşaat yapmış ise 65 bin metrekareye kadar iş yapma hakkına sahiptir.

C Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Son 15 yılda tek seferde 45 milyon liralık iş ve tek sözleşmede 22 bin 500 metrekare alana inşaat yapmış olan müteahhitle, 45 bin metrekareye kadar inşaat yapma hakkına sahiptirler.

D Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Tek seferde 30 milyon liralık iş ve 15 bin metrekare alana inşaat yapılmış olunmalıdır. Bu grup, tamamladığı işin 2 katı yani 30 bin metrekare alana inşaat yapma hakkına sahiptir.

E Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Tek seferde 15 milyon liralık iş ve 7 bin 500 metrekare alana inşaat yapılmış olunmalıdır. Bu grubun tek ruhsatta üstlenebileceği inşaat, 15 bin metrekare alandır.

F Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Tek seferde 3 milyon liralık iş ve tek sözleşmede 2 bin 500 metrekare alana inşaat yapılmış olunmalıdır. Bu grubun tek ruhsatta üstlenebileceği inşaat, 5 bin metrekare alandır.

G Sınıfı Müteahhitlik Belgesi: Tek sözleşmede 1.5 milyonluk iş ve 1500 metrekare alanda inşaat yapılmış olunmalıdır. Bu grubun tek ruhsatta üstlenebileceği inşaat, 3 bin metrekare alandır.

H Sınıf Müteahhitlik Belgesi: İlk defa iş yapacak olan firmalar içindir. Herhangi bir ön şartı bulunmamaktadır. Bu grubun tek seferde üstlenebileceği inşaat en fazla bin metrekaredir.

Geçici Müteahhitlik Belgesi : Bu belge kişinin talepte bulunacağı tek yapı inşaatı için verilen belgedir ve bir kereye mahsus olarak verilmektedir. Genellikle kendi arsasında inşaat yapacak olan kişilere verilir. Bu belgeyi alanlar tek ruhsatta en fazla 500 metrekare ve en çok 2 katlı olacak şekilde inşaat yapabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş